Mikulások, Télapók, Befanák és Krampuszok

2008 december 6. | Szerző: |

 Mikulások, Télapók, Befanák és Krampuszok

Biztos előfordult már velünk, hogy tanácstalanul vakarjuk a fejünk búbját, amikor karácsonyról szóló gyermekfilmekben azt látjuk a mikulás bemászik a kéményen át és még egy karácsonyfát is hoz magával. A teljesítmény valóban ámulatra méltó, (szülőként biztosan örülnénk ha végre nem nekünk kellene haza varázsolni a fenyőfát), de inkább azon lepődünk meg, hogy nem a Jézuska hozza a karácsonyi ajándékokat, és egyáltalán, mi ez a keveredés?

A válasz viszonylag egyszerű, ahogy a szájról szájra terjedő hagyományátadás változik, így változott a mikulás története is. Egyes országokban a mikulás hozza karácsonykor is az ajándékot és nem a Jézuska, van ahol a Télapónak hívják, és olyan is van ahol egy manó, vagy épp boszorkány oldja meg ezt a feladatot.
A karácsonyi ajándékozás időpontja is változó, néhol 24-én adják át az ajándékokat, van ahol azonban csak másnap reggel, és olyan is előfordul hogy csak januárban, vízkeresztkor kapják meg az áhított kincseket.

Amíg nálunk Magyarországon a Mikulás már december 6-án hozza a piros csomagokat, a karácsonyfát pedig az ajándékokkal Szenteste (dec.24-én) a Jézuska, más nemzeteknél ez egészen másképp alakult.
Nálunk azt tartja a hagyomány, hogy Szent Miklós Püspök jócselekedetei után alakult ki ez a szokás, aki megsegítette a rászorulókat télvíz idején az éj leple alatt.
A piros ruhában nagy szakállal érkezik a Mikulás, ördög krampusz kísérői meglehetősen félelmetesek a virgácsaikkal. A csokival megtömött piros csomagocskát a kipucolt csizmákba, vagy akár az  ablakokba is csempészheti éjszaka, örök fejtörést okozva a gyerkőcöknek, hogy hogyan tudott ilyen csendben lopakodni.

Németországban
azonban már Weihnachtsmann, a Karácsonyapó hozza a csomagokat, de időnként Ruprecht lovag veszi át ezt a szerepet, aki arról volt híres hogy ajándékokat osztogatott. 
Jézuska –  Christkindl szokása itt is él, Szenteste meglátogatja a családokat az ajándékokkal.

Hollandiában
a Télapó hagyománya itt is keveredik a jó lovagok tradíciójával. Valószínűleg ennek a két hagyománynak az  összeolvadásával magyarázható, hogy itt a Mikulás időnként fehér lovon jár.
Hollandiában a Karácsonyapónak megfelelő Kerstman hagyománya is él, hogy teljes legyen a zűrzavar, persze lehet, hogy csak mi nem látjuk át, mindenesetre hasznos, ha ilyentájt van nálunk facipő, amelybe kerülhet az ajándék.

Finnországban,
pontosabban a Lappföldön lakik a Télapó „hivatalosan”. A finnek így hívják őt: Joulupukki. Pontos lakhelye az Északi-sarkkör közelében, a Fülhegyen (Napapiiriben) található.
Még postahivatalt is rendeztek be, ahova egész évben érkezhetnek a levelek a gyerkőcöktől, de e-mailt is lehet küldeni: santa.claus@santaclausoffice.fi címre.
A finn Télapó megkérdezi a gyerekeket, mielőtt odaadná az ajándékokat, hogy jól viselkedtek-e az utolsó látogatása óta eltelt egy évben. A Mikulás itt természetesen rénszarvasok vontatta szánon érkezik, krampusz manócska segítőivel.

Svédországban
a Jultomten, vagyis a  karácsonymanó hozza a karácsonyi meglepetéseket, egy hatalmas nagy zsákban.

Olaszországban 
La Befana boszorkány ajándékozott januárban Vízkeresztkor, de a Mikulás akit Babbo Natale, vagyis Karácsonyapónak hívnak, itt is kezdi kiszorítani a hagyományos ajándékozási időpontokat és szimbolikus személyeket. Vigyázzunk azonban ha rosszak voltunk, jutalmunk csak egy széndarab lesz.

Spanyolországban
az olaszokéhoz hasonló a helyzet, vagyis erősödik a Karácsonyapó szerepe. A spanyol gyerekek a bibliai napkeleti bölcsektől, a Háromkirályoktól várják az ajándékot, különösen Boldizsár népszerű közöttük. Az ajándékok itt is Vízkeresztkor, január 5-én kerülnek a gyerkőcök birtokába, de cserébe szépen csillogó lábbelit kell felmutatni.

Portugáliában
Karácsonyapó hozza az ajándékot, itt is keverednek a különböző szokások, amelyek Európában terjedtek el. A vegyítésre jellemző, hogy az ajándékozás időpontja itt december 25-én reggelre esik.

Franciaországban 
szintén karácsonykor kell a cipőket gondosan megpucolva elhelyezni, mert 24-én abba kerülnek bele az ajándékok.

Angliában
is változásokat láthatunk, Father Christmas a Karácsonyapó nem 24-én hozza az ajándékokat, hanem másnap reggel találhatóak meg a fa alatt. Ő is a kéményen át közlekedik, és a kandallóra akasztott zoknikba is juttat meglepetéseket.

Amerikában
valódi egyveleg jött létre, Santa Claus, Angliához hasonlóan többnyire a kéményen át érkezik a lakásba. Szánját rénszarvasok húzzák, kedvence Rudolf, de a gyermekek kívülről fújják az összes pajtás nevét. Az amerikaiak Mikulása az Északi-sarkon él, amely nincs annyira messze Lappföldtől sem.

Oroszországban
a Gyed Maroz, a Fagy Apó, vagy Télapó néven ismert.
A kék vagy piros hímzett ruhájú Télapó Újévkor osztogatja az ajándékait, kísérője a nagyon szép jégkoronás unokája: Hóleányka – Sznyegurocska.
Ő nem rénszarvas húzta szánon járja a világot, hanem orosz trojkán, ami igazából szintén szán.
Részt vállal még a feladatokban Babuska, ez a név a Nagymamára, illetve Anyókára utal, aki szintén ajándékokat ad a gyerekeknek.

Végül de nem utolsósorban: állítólag letteknél a legjobb gyereknek lenni, ugyanis a szentestétől számított 12 napon át hozza egyfolytában az ajándékot a Mikulás!

 


Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!